Την Πέμπτη 22/1/2015 το σχολείο μας συμμετείχε στην τηλεδιάσκεψη που οργανώθηκε από την Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας μέσω του συστήματος τηλεδιασκέψεων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.
Πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από εξειδικευμένους Αξιωματικούς με χρήση οπτικοακουστικού υλικού, πάνω σε θέματα όπως:
  • Αδικήματα και πώς αυτά διαπράττονται στο διαδίκτυο και πώς μπορούν να προληφθούν
  • Φαινόμενα διαδικτυακής βίας, κίνδυνοι των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης, πρόληψη και αντιμετώπισή τους
Στη συνέχεια, απαντήθηκαν ερωτήσεις που έθεσαν τα παιδιά των σχολείων που συμμετείχαν, από τον κ.Μανώλη Σφακιανάκη, Δ/ντή της αρμόδιας Υπηρεσίας.
Την τηλεδιάσκεψη οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Κλαπάκης Δάμων και Φωτοπούλου Αιμιλία