Κάθε ώρα μαθήματος, ο απουσιολόγος της τάξης, σημειώνει στο απουσιολόγιο τους απόντες μαθητές και υπογράφει ο διδάσκων καθηγητής. Συνεπώς κάθε ημέρα λειτουργίας του σχολείου ο μαθητής που απουσιάζει παίρνει ισάριθμες απουσίες με το ωρολόγιο πρόγραμμα (πχ αν έχει επτάωρο παίρνει 7 απουσίες). Ισάριθμες απουσίες με το ωρολόγιο πρόγραμμα χρεώνεται ο μαθητής και όταν απουσιάζει από εκδηλώσεις του σχολείου (Εθνικές γιορτές, περιπάτους κλπ).

Οι απουσίες μπορούν να χαρακτηρισθούν ως δικαιολογημένες είτε με την προσκόμιση ιατρικής ή νοσοκομειακής βεβαίωσης είτε με αίτηση δικαιολόγησης από τον ίδιο τον κηδεμόνα, το βραδύτερο μέχρι και τη δεκάτη μέρα από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο. Σημειωτέον ότι ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει το πολύ 10 ημέρες το χρόνο και όχι περισσότερες από 2 ημέρες κάθε φορά. Επίσης δεν μπορεί να δικαιολογήσει τμήμα ημέρας (πχ 2 πρώτες ώρες επειδή πήγε τον μαθητή για εμβολιασμό. Στις περιπτώσεις αυτές η δικαιολόγηση γίνεται μόνο από γιατρό).

Την τελευταία ημέρα του διδακτικού έτους ο σύλλογος των καθηγητών συνεδριάζει και με βάση το σύνολο των απουσιών κάθε μαθητή, χαρακτηρίζει τη φοίτησή του ως:

• επαρκή
  • ελλιπή (ο μαθητής εξετάζεται σε όλα τα μαθήματα το Σεπτέμβριο και όχι τον Ιούνιο) και
  • ανεπαρκή (ο μαθητής υποχρεούται σε επανάληψη της τάξης)

Απουσίες - Χαρακτηρισμός Φοίτησης - Συνέπειες όπως προβλέπονται από τη σχετική Νομοθεσία του ΥΠΕΠΘ

Ο Μαθητής στη διάρκεια του Διδακτικού έτους δεν μπορεί να κάνει απεριόριστο αριθμό ωριαίων απουσιών, έστω και αν είναι όλες δικαιολογημένες. Σχετικά με τη φοίτηση των Μαθητών υπάρχουν οι ακόλουθες περιπτώσεις.

Α. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση των Μαθητών, και επομένως ο Μαθητής

παίρνει μέρος στις εξετάσεις του Ιουνίου, όταν:

α) Το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις εξήντα τέσσερις (64), ανεξάρτητα από το λόγο στον οποίο οφείλονται ( δηλ. μέχρι 64 αδικαιολόγητες).

β) Το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερις (114), από τις οποίες οι πενήντα (50) τουλάχιστον είναι δικαιολογημένες.

γ. Κατ? εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων μπορεί να χαρακτηρίσει επαρκή τη φοίτηση Μαθητή με απουσίες μέχρι εκατόν εξήντα τέσσερις (164) με την προϋπόθεση ότι οι εκατό (100) τουλάχιστον είναι δικαιολογημένες, η διαγωγή του είναι κοσμιότατη και ο Γενικός Μέσος όρος της ετήσιας προφορικής βαθμολογίας είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15).

Β. Ελλιπής χαρακτηρίζεται η φοίτηση των Μαθητών και επομένως ο Μαθητής παραπέμπεται σε ολική εξέταση το Σεπτέμβριο, όταν:

α). Το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει μεν τις εκατόν εξήντα τέσσερις (164), από τις οποίες οι τουλάχιστον εκατό (100) είναι δικαιολογημένες, αλλά δε συγκεντρώνει Γενικό Μέσο Όρο της ετήσιας προφορικής βαθμολογίας τουλάχιστον δέκα πέντε (15) και δεν έχει διαγωγή κοσμιότατη.

β) Κατ? εξαίρεση ο Σύλλογος των Διδασκόντων μπορεί να χαρακτηρίσει ελλιπή τη φοίτηση μαθητή με απουσίες μέχρι διακόσιες δέκα τέσσερις (214) με την προϋπόθεση ότι οι τουλάχιστον εκατόν πενήντα (150) απουσίες του είναι δικαιολογημένες, η διαγωγή του είναι κοσμιότατη και ο Γενικός Μέσος Όρος της Ετήσιας προφορικής βαθμολογίας του είναι τουλάχιστον δέκα πέντε (15).

Γ. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση των Μαθητών και επομένως ο Μαθητής απορρίπτεται, δηλ. υποχρεώνεται να επαναλάβει τα μαθήματα της ίδιας τάξης, όταν:

α) Το σύνολο των αδικαιολόγητων απουσιών υπερβαίνει τις εξήντα τέσσερις (64).

β) Το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις διακόσιες δέκα τέσσερις (214) μεν, από τις οποίες οι εκατόν πενήντα (150) είναι δικαιολογημένες, αλλά δε συγκεντρώνει Γενικό Μέσο Όρο της ετήσιας προφορικής βαθμολογίας τουλάχιστον δέκα πέντε (15) και δεν έχει διαγωγή κοσμιότατη.

Πως δικαιολογούνται οι Απουσίες

1. Ο συνολικός αριθμός των ημερών που μπορεί να δικαιολογήσει ο Κηδεμόνας κατ? έτος δεν πρέπει να ξεπερνά τις δέκα (10).

2. Για τη δικαιολόγηση απουσιών δύο (2) συνεχών ημερών ή λόγω ασθενείας ή άλλων σοβαρών οικογενειακών λόγων, αρκεί και ενυπόγραφο σημείωμα του Κηδεμόνα, που προσκομίζεται από τον ίδιο αποκλειστικά δέκα (10) ημέρες το πολύ μετά την επάνοδο του Μαθητή στο Σχολείο.

3. Αν ο Μαθητής απουσίασε για λόγους υγείας από το Σχολείο περισσότερο από δύο (2) συνεχείς ημέρες, ο Κηδεμόνας του οφείλει να προσκομίσει ο ίδιος, δέκα (10) ημέρες το πολύ μετά την επιστροφή του μαθητή στο Σχολείο, βεβαίωση δημοσίου νοσηλευτικού ιδρύματος, ή οποιουδήποτε ιδιώτη γιατρού, που να πιστοποιεί το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας. Μετά την παρέλευση δεκαημέρου, κανένα δικαιολογητικό δε γίνεται δεκτό.

Ποιες απουσίες θεωρούνται μη Δικαιολογημένες

Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογούνται απουσίες μαθητών:

α) Σύμφωνα με το Π.Δ. 485/83, άρθρο 3, παρ.5, εδάφ. α΄ (Φ.Ε.Κ. 184, τ. Α?, 21-12- 1983), «σε καμιά περίπτωση δε θεωρούνται δικαιολογημένες απουσίες μαθητών, που πραγματοποιούνται χωρίς την άδεια του Δ/ντή του Σχολείου σε ώρες του ημερήσιου προγράμματος λειτουργίας του, μεμονωμένες ή συνεχείς. Σε περίπτωση όμως που πραγματοποιούνται μεμονωμένες απουσίες κατά τη διάρκεια του ημερήσιου προγράμματος λειτουργίας του Σχολείου για λόγους υγείας και με την άδεια του Δ/ντή του Σχολείου, αυτές θα θεωρούνται δικαιολογημένες, αρκεί να συνοδεύονται από ιατρική βεβαίωση».

β) Όταν οφείλονται σε ομαδική απομάκρυνση των μαθητών από το Σχολείο.