«Μια νέα αρχή ….και στο 1ο ΕΠΑΛ Περιστερίου»

Στο πλαίσιο της υλοποίησης της πράξης «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ»  (ΦΕΚ τ. Β΄ 3622/24-08-2018) εφαρμόζεται πρόγραμμα εναλλακτικής ενισχυτικής διδασκαλίας στα Επαγγελματικά Λύκεια. Η Εναλλακτική Ενισχυτική Διδασκαλία είναι ενισχυτική διδασκαλία που έχει ως σκοπό τη βελτίωση των μαθησιακών επιδόσεων των μαθητών, την παιδαγωγική υποστήριξη τους και προβλέπει τη διδασκαλία των μαθημάτων «Νέα Ελληνικά» και «Μαθηματικά» με συνδιδασκαλία δύο εκπαιδευτικών της ίδιας ειδικότητας μέσα στην τάξη σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Ακόμη προβλέπεται η πρόσληψη ψυχολόγων  οι οποίοι ασκούν τα καθήκοντά τους σύμφωνα τη με αριθμ. 142628/ΓΔ4/ 30-08-2017 (Β΄ 3032) απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και οι οποίοι, μεταξύ άλλων:
  • Παρέχουν ψυχολογική υποστήριξη σε μαθητές
  • Ενημερώνουν, συμβουλεύουν και υποστηρίζουν τους γονείς σχετικά με θέματα εφηβείας και σχέσεων στην οικογένεια
  • Σχεδιάζουν, οργανώνουν και υλοποιούν προγράμματα πρόληψης και προαγωγής της ψυχικής υγείας