Το σχολείο μας, συμμετέχοντας στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού, οργάνωσε σχετική εκδήλωση που παρακολούθησαν οι μαθητές και οι καθηγητές.

Έγινε προβολή μιας ταινίας μικρού μήκους με θέμα τον διαδικτυακό εκφοβισμό (cyber bullying) και σχετικών βίντεο με σχολιασμούς πάνω στο θέμα της ταινίας. Στη συνέχεια διαβάστηκε στους μαθητές - ανά τάξη από τους υπεύθυνους καθηγητές - μια ομιλία για να ενημερωθούν τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός, πώς εκδηλώνεται, ποια τα χαρακτηριστικά των παιδιών που εκφοβίζουν και εκείνων που εκφοβίζονται και πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο. Ακολούθησε διάλογος με τους μαθητές και ανταλλαγή απόψεων.

Την εκδήλωση οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί Φωτοπούλου Αιμιλία και Δανελάτος Γεράσιμος.