Την Δευτέρα 23/3/2015 το σχολείο μας φιλοξένησε στο χώρο του αμφιθεάτρου μια συνάντηση εργασίας που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ' Αθήνας με θέμα: "Δουλεύοντας με τη διαφορετικότητα στο ΕΠΑΛ: προκλήσεις και στρατηγικές στο πλαίσιο αποτελεσματικότερης διαχείρισης της σχολικής τάξης".

Εισηγήτρια στην συνάντηση ήταν η κ. Μαστοράκη Έλενα της Δ.Δ.Ε. Γ' Αθήνας.

Την παρακολούθησαν εκπρόσωποι όλων των ΕΠΑΛ και Σ.Ε. της Γ' Αθήνας.

"Κομβικά θέματα που καλούμαστε να διαπραγματευτούμε μέσα από τον επαγγελματικό μας ρόλο, ως εκπαιδευτικοί Δ.Ε., είναι ανάμεσα στα άλλα: η εξατομικευμένη παιδαγωγική αντιμετώπιση συγκεκριμένων μαθητών/τριών μας, η διαχείριση της σχολικής τάξης, η αναγνώριση της διαφορετικότητας ως προς συγκεκριμένα ορατά ή μη χαρακτηριστικά μαθητών/τριών μας, η συνεργασία με το σχολείο ως οργανισμό και το έμψυχο υλικό του, η συνεργασία με την οικογένεια, η παιδαγωγική διαδικασία, οι εκπαιδευτικές στρατηγικές και τεχνικές που οδηγούν σε αποτελεσματικό έργο, η  προσωπική και επαγγελματική μας τοποθέτηση και βελτίωση κ.α. ........."

(Απόσπασμα από την εισαγωγή της κ. Μαστοράκη

Εκ μέρους του σχολείου μας, συμμετείχαν στην συνάντηση η Διευθύντρια κ. Κουτσιλιέρη Φανή και οι εκπαιδευτικοί Κλαπάκης Δάμων και Φωτοπούλου Αιμιλία.